Selge Beach Resort & Spa

Tesis Açıklaması

Selge Beach Resort & SPA olarak otelimizde hijyen ve temizlik standartları ile ilgili uygulanmakta olan prosedürlerimize Covid-19 Pandemisi nedeni ile;

• Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Konaklama Sektörü için yayınlamış olduğu “Covid-19 Yönetimi için Operasyonel Hususlar” adlı yayını,

• T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun açıklamaları ve tavsiye kararları,

• Yerel sağlık birimlerinin ve de sektör birliklerinin görüş ve önerileri ile yeni bir takım standartlar ilave edilmiştir.

Otel bünyesinde oluşturulan Pandemi İzleme Kurulumuz, gündemi ve gelişmeleri devamlı takip etmektedir.

Kurulumuzun tespitleri ve önerileri ile gelişen yeni durumlara göre prosedür ve uygulamalarda gereken güncel revizeler de yapılmaktadır.

Ayrıca otellerimizin içinde, hızlı ve sağlıklı iletişim sayesinde çabuk karar alınarak, oluşturulan eylem planlarını uygulama ile ilgili eğitimler verilmektedir.

Standartların sürekliliğinin sağlanmasında iç denetim mekanizmasının yanında dış denetimler de etkindir.

  • Yasal Denetimler
  • İş Sağlığı ve Güvenliği Denetimleri
  • Valilik Komisyon Denetimleri
  • Havuz Güvenliği Denetimleri
  • Gıda Güvenliği Denetimleri
  • 3. Taraf Denetimler ile denetlenip sertifikalandırılmaktadır.

MİSAFİR GİRİŞLERİ VE KARŞILAMA

Siz değerli misafirlerimizin kaliteli ve hijyenik bir şekilde otelimize giriş çıkış işlemlerini kolaylıkla yapabilmesi adına birtakım ilave önlemler alınmıştır.

Giriş kapılarımızda bulunan Ateş ölçerler ile misafirlerimizin ateş ölçümü yapılarak kayıt altına alınmaktadır. Olumsuz bir durum ile karşılaşılması halinde KVKK kanunları gereğince bu durum sadece ilgili kişi ile paylaşılarak eylem planlarımızda yazıldığı şekilde gerekenler yapılacaktır.

Bavullar ve diğer eşyalar bu konuda eğitim almış görevli personel tarafından dezenfekte edilerek güvenli bir şekilde odalarınıza ulaştırılmaktadır. Otelimize girişlerde aldığımız tedbirlere yönelik bilgilendirme broşürü dağıtılmaktadır.

Otelimize giriş ve çıkış işlemlerinde birikim olmaması adına sosyal mesafe alanlarına göre düzenlenmiş güvenli bekleme alanları oluşturulmuştur.

Misafirlerimiz için sık aralıklarla düzenlenmiş, el dezenfektanları konumlandırılmıştır.

Misafirlerimize önceden temizlenip dezenfekte edilen kapı kartları verilmektedir. Kayıt işlemleri için dezenfekte edilmiş kalemler ve belli limitler dahilinde olmak üzere temassız POS cihazlarımız kullanılmaktadır.

MİSAFİR ODALARI

Misafir odalarımız, eğitimli bir ekip tarafından tek kullanımlık eldiven ve maske ile temizlenmektedir. Temizlik sırasında, her oda için ayrı ayrı tek kullanımlık bezler kullanılmaktadır.

Odalarımız günlük olarak temizlenmekte ve temizlik kontrol formu oda temizliği sonrasında ilgili yönetici tarafından doldurularak kayıt altına alınmaktadır. Odalarımızdaki su ısıtıcıları (bardaklar ve karıştırıcılar tek kullanımlıktır), televizyon ve klima kumandaları, telefon, kapı kolları gibi el temasının yoğun olduğu eşyalar her misafir değişiminde etkili kimyasal ve dezenfektanlar kullanılarak temizlenmekte ve yine odalarımız ULV sisleme yöntemi ile dezenfekte edilmektedir.

Odalarımızda tek kullanımlık buklet malzemeleri bulunmaktadır. Temizlik işlemleri bittikten sonra odalarımız doğal olarak havalandırılmaktadır. Odalarımızın minibarları teması azaltmak amacı ile sadece su ile tazelenmektedir. Kullanılan tüm tekstil malzemeleri uygun kimyasal ve yeterli sürelerde yıkanmaktadır. İklimlendirme sistem filtreleri periyodik olarak temizlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır.

YİYECEK ve İÇECEK ÜNİTELERİMİZ

Yiyecek ve içecek ünitelerimizde gereken güvenli fiziki temas mesafesi baz alınarak kapasiteleri yarıya düşürülmüştür.

Açık büfe servis sistemimiz güncellenmiştir. Büfelerde kullanılan malzemeler sıklıkla yenileri ile değiştirilmektedir. Self servise izin verilmeyecek, görevli personelimiz büfelerde devamlı bulunacak, gerekli yönlendirmeleri ve servisi sağlayacaklardır.

Tüm alanlarda mesafenin korunması için uyarı çizgi ve / veya yönlendirmeler bulunmaktadır.

Tüm Yiyecek ve İçecek ünitelerimizin girişlerinde ve iç alanlarında sık aralıklarla el dezenfeksiyon üniteleri konumlandırılmıştır. Tüm Yiyecek ve İçecek ünitelerimizde masa, sandalye, tabure ve oturum aralıkları, tavsiye edilen güvenli mesafelere uygun olarak düzenlenmiştir. Belli bir süre için self servis şeklinde kullanılan çay ve kahve makineleri misafirlerimiz tarafından kullanılamayacaktır. Her türlü soğuk ve sıcak içecek, görevli personel tarafından servis edilecektir.

Masa örtüsü ve bez peçete kullanılmayacak, tek kullanımlık tuz, karabiber, şeker, peçete, kürdan sunulacaktır.

Tüm personel alınan önlemler ve kurallar dahilinde bilgilendirilmiş ve eğitimleri verilmiştir.

Mutfaklarımız, hazırlanan protokole göre temizlenmekte, ilgili yönetici tarafından denetlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Mutfakların girişlerinde el dezenfektanı bulunmaktadır. Üretim ve sunum aşamasında çalışan ve gıda ile temas eden personel, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipman (tek kullanımlık eldiven ve önlük, cerrahi maske, bone, galoş vb.) kullanmaktadır.

Tüm barlarımız belirli periyotlarda dezenfekte edilmektedir. İsteğe bağlı içecek sunumları tek kullanımlık bardaklarla servis edilmektedir.

Tüm süreçler gıda mühendisimiz tarafından kontrol edilmektedir.

SPA-FITNESS

Spa personeliniz tek kullanımlık maske, eldiven, önlük ve yüz siperliği ile hizmet sunmaktadır. Sauna, Hamam ve Buhar odalarımız kullanım kapasiteleri hijyenik şartlar ve güvenli fiziki mesafeye göre sınırlandırılmıştır.

Kullanılan tüm tekstil malzemeleri uygun kimyasal ve yeterli sürelerde yıkanmaktadır. Tüm personel alınan önlemler ve kurallar dahilinde bilgilendirilmiş, eğitimleri verilmiştir. Tüm hizmet verilen alanlar her kullanım sonrasında temizlenip dezenfekte edilmektedir.

PLAJ, HAVUZ VE AQUAPARK

Havuzların dezenfektan oranları, mevzuatta belirlenen kriterlere uygun şekilde takip edilmektedir. Havuz dezenfeksiyon ve kimyasalları, yasal parametrelere uygun şekilde otomatik dozaj pompaları ile yapılmaktadır. Değerler, günlük olarak teknik servis personeli tarafından kayıt altına alınmakta ve misafirlerin de göreceği şekilde, ilgili havuzun yanındaki panolara asılmaktadır.

Otel genelindeki yüzme havuzlarında ve aquaparklarda sosyal mesafe kuralları ve kullanıcı sayısı göz önünde tutulacaktır. Klor seviyesi açık havuzlarda 1-3 ppm arasında tutulmaktadır.

Sahil bölgesinde ve havuz başlarında yer alan şezlonglar ve oturma grupları arasındaki mesafeler, sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde düzenlenmiştir.

GENEL ALANLAR

Sürekli temas edilen kapı kolları, tırabzanlar, asansör düğmeleri, elektrik düğmeleri ve POS cihazı gibi elle teması yoğun olan yüzeylerin sık sık dezenfektanla temizliği yapılmakta ve izlenebilirlik kayıtları tutulmaktadır.

Tüm genel kullanım alanlarında, kişisel kullanıma yönelik el dezenfektanları bulunmaktadır. Yeterli sayıda el dezenfektanı misafir ve çalışanlarımızın kolayca ulaşabileceği alanlara konumlandırılmıştır.

Tüm alanlara Maske ve eldiven gibi tıbbi atıklar için pedallı çöp kovaları yerleştirilmiş ve atıkların bertarafı için planlar hazırlanmıştır.

Havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanmaktadır.

Asansörlerimizin kapasite kullanımları aynı anda sadece bir ailenin üyeleri, aynı gruptan 4 kişi veya birbirini tanımayan maksimum kişi sayıları sosyal mesafe kuralları göz önüne alınarak sınırlandırılmış ve görsel olarak belirtilmiştir.

Tüm ortak kullanım alanları ve genel mekanlardaki oturma grupları güvenli fiziki mesafeler dikkate alınarak yeniden düzenlenmiştir.

Tüm tuvaletlerde el sabunu, el dezenfektanı ve kağıt havlu aparatları temassız özelliktedir. Giriş kapıları açık tutulmakta, temizlikte tek kullanımlık bezler veya kağıt havlu kullanılmaktadır.

Tüm ortak alanlar UVL sisleme ile dezenfekte edilmektedir.

ÇOCUK KULÜBÜ, EĞLENCE VE AKTİVİTE ALANLARI

Mini kulüp ve oyun parkının kullanımı için gerekli önlemler alınmakla beraber, günlük dezenfeksiyon işlemleri titizlikle sağlanmaktadır.

Şovlar ve gösterilerde sosyal mesafe kurallarına uyularak, oturma düzeni yapılmıştır.

Spor salonu belirlenen kriterler çerçevesinde sosyal mesafe kuralları ve kullanıcı sayıları kayıt altına alınarak, sınırlı sayıda kullanım olacak şekilde düzenlenmiştir. Kullanım alanlarının ve ekipmanların temizliği, her kullanım sonrası standartlara uygun hijyen malzemesi ile sağlanmaktadır.

ÇALIŞANLARIMIZ

Çalışanlarımıza yasal olarak yapılması gereken testler, belirli aralıklarla yapılmakta ve düzenli şekilde takip edilmektedir. Çalışanların birlikte yaşadığı kişilerin Covid-19 açısından izlenebilmesi için ilgili çalışandan periyodik olarak bilgi alınmaktadır. İş yeri hekimi tarafından herhangi bir sağlık sorunu tespit edilen çalışanlarımıza ‘çalışabilir’ onayı olmadıkça işbaşı yaptırılmamaktadır. Tesislerimize gelen tüm çalışanlar, tedarikçiler ve hizmet sağlayıcılarının vücut ısısı ölçülmekte, bu veriler kayıt altına alınmaktadır. Tüm çalışanlarımıza salgın ve hijyen konusunda özel eğitim verilmektedir.

Personel girişinde dezenfektan veya antiseptik bulundurulmaktadır. Tüm çalışanlarımıza çalışma yerine, misafirler ve ortam ile temasına uygun olan kişisel koruyucu donanım (maske, cerrahi maske, eldiven, siperlik gibi) ile el dezenfeksiyon imkânı sağlanmaktadır. Bu donanımların kullanımları ise takip edilmektedir. Çalışan kıyafetlerinin günlük temizliği ve hijyeni sağlanmaktadır.

Çalışanların soyunma odaları, duşları, tuvaletleri, ortak yemek yeme ve dinlenme alanları sosyal mesafe koşullarına uygun şekilde düzenlenmiş olup, gerekli yer işaretleri ile sosyal mesafe alanları belirlenmiştir. Tüm personel alanlarının temizliği ve dezenfeksiyonu, kurallara uygun şekilde düzenli olarak sağlanmaktadır.

Her çalışanımız, misafirlerimiz ile ve de kendi aralarındaki ilişkilerinde güvenli fiziki mesafe kuralını bilmekte ve uygulamaktadır. Misafir ile direk ilişkide bulunan çalışanlarımız gerektiğinde maske uygulaması yapmaktadırlar.

Otelimizde, çalışanlarımızda veya misafirlerimizde herhangi bir hastalık şüphesi ile karşılaşılması durumunda gerekli doktor kontrolü ve doğrulama sağlanıncaya kadar kişileri güvenli bir şekilde izole edebileceğimiz izolasyon odaları belirlenmiştir. Bu aşamada otel sağlık ekiplerimizin yönlendirmesi ve Covid-19 Yönetim Ekibi koordinasyonu ile gerekli acil durum aksiyonları alınarak yetkili kuruluşlar ile iletişim sağlanacaktır.

Sorunuzu aşağıdaki form aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Selge Beach Resort & Spa